Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12G-185-C2-R0
ATS-12G-185-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12G-185-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12G-185-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12G-185-C2-R0
QUANTITY
ATS-12G-185-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12G-185-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12G-185-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.35°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12G-185-C2-R0
Related LinksATS-12G-, ATS-12G-185-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12G-185-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12G-185-C2-R0
MAKING PIC MANUAL datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M32 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf