Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-123-C1-R0
ATS-12H-123-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-123-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12H-123-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12H-123-C1-R0
QUANTITY
ATS-12H-123-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-123-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-123-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-123-C1-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-123-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-123-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-123-C1-R0
FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf