Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-186-C2-R0
ATS-12H-186-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-186-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12H-186-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12H-186-C2-R0
QUANTITY
ATS-12H-186-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-186-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-186-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-186-C2-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-186-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-186-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-186-C2-R0
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf