Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-195-C3-R0
ATS-12H-195-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-195-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12H-195-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12H-195-C3-R0
QUANTITY
ATS-12H-195-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-195-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-195-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.12°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-195-C3-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-195-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-195-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-195-C3-R0
CAP CER 510PF 50V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD BK datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf