Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-55-C3-R0
ATS-12H-55-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-55-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12H-55-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12H-55-C3-R0
QUANTITY
ATS-12H-55-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-55-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-55-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow24.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-55-C3-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-55-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-55-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-55-C3-R0
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REGULATOR 2VADJ 3A 5VIN VRT datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.12"L X 3.43"W datasheet.pdf
REAR CUT-OFF PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FAN 60X25MM LCKD RTR IP57 12VDC datasheet.pdf