Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13A-170-C1-R0
ATS-13A-170-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13A-170-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-13A-170-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13A-170-C1-R0
QUANTITY
ATS-13A-170-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13A-170-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13A-170-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13A-170-C1-R0
Related LinksATS-13A-, ATS-13A-170-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13A-170-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13A-170-C1-R0
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC COUNTER ASYNC BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 15 CADMIUM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 100POS 3A datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 2A 8SOP datasheet.pdf