Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13A-36-C1-R0
ATS-13A-36-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13A-36-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM
Datasheet Download
ATS-13A-36-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13A-36-C1-R0
QUANTITY
ATS-13A-36-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13A-36-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13A-36-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.81°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13A-36-C1-R0
Related LinksATS-13A-, ATS-13A-36-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13A-36-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13A-36-C1-R0
CONN HEADER 12POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 6HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
RES 2K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf