Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13A-50-C3-R0
ATS-13A-50-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13A-50-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13A-50-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13A-50-C3-R0
QUANTITY
ATS-13A-50-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13A-50-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13A-50-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13A-50-C3-R0
Related LinksATS-13A-, ATS-13A-50-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13A-50-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13A-50-C3-R0
SIDACTOR MC BI 6V 250A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 8-USOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 127MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 288.5VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf