Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13B-203-C1-R0
ATS-13B-203-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13B-203-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-13B-203-C1-R0.pdf
Availability of ATS-13B-203-C1-R0
QUANTITY
ATS-13B-203-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13B-203-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13B-203-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13B-203-C1-R0
Related LinksATS-13B-, ATS-13B-203-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13B-203-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-13B-203-C1-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 46MA 11 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 13MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
BACC 37C 37#22D SKT RECP NI datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf