Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13B-36-C2-R0
ATS-13B-36-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13B-36-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-13B-36-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13B-36-C2-R0
QUANTITY
ATS-13B-36-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13B-36-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13B-36-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.82°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13B-36-C2-R0
Related LinksATS-13B-, ATS-13B-36-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13B-36-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13B-36-C2-R0
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SWITCH DISCONN NON-FUSE 2000A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" RBW FLOAT datasheet.pdf