Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13C-100-C2-R0
ATS-13C-100-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13C-100-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-13C-100-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13C-100-C2-R0
QUANTITY
ATS-13C-100-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13C-100-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13C-100-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13C-100-C2-R0
Related LinksATS-13C-, ATS-13C-100-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13C-100-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13C-100-C2-R0
SIDAC MC 4CH 190/380V 400A MS013 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/16" datasheet.pdf
IC OPAMP VID DUAL 100MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CABLE SOCKET 2POLE BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.935A 60 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf