Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13C-24-C2-R0
ATS-13C-24-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13C-24-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-13C-24-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13C-24-C2-R0
QUANTITY
ATS-13C-24-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13C-24-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13C-24-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.37°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13C-24-C2-R0
Related LinksATS-13C-, ATS-13C-24-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13C-24-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13C-24-C2-R0
CONN HEADER 12POS SGL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf