Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13E-153-C3-R0
ATS-13E-153-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13E-153-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13E-153-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13E-153-C3-R0
QUANTITY
ATS-13E-153-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13E-153-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13E-153-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13E-153-C3-R0
Related LinksATS-13E-, ATS-13E-153-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13E-153-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13E-153-C3-R0
CABINET ALUM 11.88"L X 16.75"W datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST YEL datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf