Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13F-125-C2-R0
ATS-13F-125-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13F-125-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-13F-125-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13F-125-C2-R0
QUANTITY
ATS-13F-125-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13F-125-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13F-125-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.92°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13F-125-C2-R0
Related LinksATS-13F-, ATS-13F-125-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13F-125-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13F-125-C2-R0
JUMPER-H9992TR/1852WH/H9992TR 8" datasheet.pdf
IC RCVR SNGL LVDS 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10SON datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 200CPR datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED LOW CURR .200 datasheet.pdf
CONN PLUG 47 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 13POS TIN datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf