Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13F-91-C3-R0
ATS-13F-91-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13F-91-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-13F-91-C3-R0.pdf
Availability of ATS-13F-91-C3-R0
QUANTITY
ATS-13F-91-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13F-91-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13F-91-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.07°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13F-91-C3-R0
Related LinksATS-13F-, ATS-13F-91-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13F-91-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-13F-91-C3-R0
CONN RCPT SAS 29PS VERT PRESSFIT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 6.8MH 2A VERT datasheet.pdf
SNSW 4A 3/16 NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 13MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.85A 96.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 2A 65 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf