Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13G-210-C2-R0
ATS-13G-210-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13G-210-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-13G-210-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13G-210-C2-R0
QUANTITY
ATS-13G-210-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13G-210-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13G-210-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13G-210-C2-R0
Related LinksATS-13G-, ATS-13G-210-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13G-210-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13G-210-C2-R0
FAN AXIAL 119X39MM 115VAC WX2A1 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
RES 866 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 12POS REAR MT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS R/A datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf