Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13G-25-C2-R0
ATS-13G-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13G-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-13G-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13G-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-13G-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13G-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13G-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13G-25-C2-R0
Related LinksATS-13G-, ATS-13G-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13G-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13G-25-C2-R0
MOSFET N-CH 100V 80A TO-263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf