Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14B-95-C1-R0
ATS-14B-95-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14B-95-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-14B-95-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14B-95-C1-R0
QUANTITY
ATS-14B-95-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14B-95-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14B-95-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.27°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14B-95-C1-R0
Related LinksATS-14B-, ATS-14B-95-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14B-95-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14B-95-C1-R0
IC LV SINGLE FET BUS SW SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 420MA 660 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 24POS datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf