Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14E-62-C2-R0
ATS-14E-62-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14E-62-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-14E-62-C2-R0.pdf
Availability of ATS-14E-62-C2-R0
QUANTITY
ATS-14E-62-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14E-62-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14E-62-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14E-62-C2-R0
Related LinksATS-14E-, ATS-14E-62-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14E-62-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-14E-62-C2-R0
IC REG BUCK 12V 5A TO263-5L datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf