Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14F-25-C1-R0
ATS-14F-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14F-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-14F-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14F-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-14F-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14F-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14F-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14F-25-C1-R0
Related LinksATS-14F-, ATS-14F-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14F-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14F-25-C1-R0
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1MM STR T/H AU datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf