Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14H-47-C1-R0
ATS-14H-47-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14H-47-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-14H-47-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14H-47-C1-R0
QUANTITY
ATS-14H-47-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14H-47-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14H-47-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.24°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14H-47-C1-R0
Related LinksATS-14H-, ATS-14H-47-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14H-47-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14H-47-C1-R0
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.7A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS58H40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
ANCHOR MOUNT .17"DIA 0.2"W WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf