Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-01-C1-R0
ATS-15A-01-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-01-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15A-01-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-01-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-01-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-01-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-01-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-01-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-01-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-01-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-01-C1-R0
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 820 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf