Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-11-C2-R0
ATS-15A-11-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-11-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15A-11-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15A-11-C2-R0
QUANTITY
ATS-15A-11-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-11-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-11-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-11-C2-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-11-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-11-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-11-C2-R0
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER GATE TRIPLE LP 8X2SON datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/13/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf