Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-12-C3-R0
ATS-15A-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-12-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15A-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15A-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-15A-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-12-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-12-C3-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-12-C3-R0
IC INVERTER HEX SCHMT IN 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24QSOP datasheet.pdf
5X3 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SZR SOCKETPCB TERMINAL SOCKET datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 20DIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf