Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-130-C2-R0
ATS-15A-130-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-130-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15A-130-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15A-130-C2-R0
QUANTITY
ATS-15A-130-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-130-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-130-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.23°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-130-C2-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-130-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-130-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-130-C2-R0
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOLT OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CORNER GUIDE & PADS,BLACK,35MM R datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K OHM 5% RADIAL datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND .100" datasheet.pdf