Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-148-C1-R0
ATS-15A-148-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-148-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-148-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-148-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-148-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-148-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-148-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.56°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-148-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-148-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-148-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-148-C1-R0
JUMPER-H1504TR/A3048L/X 6" datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 120A TO-264 datasheet.pdf
8302-2 COND PUNCH datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 32POS SINGLE datasheet.pdf
IC OPAMP LOW POWER 6WLP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf