Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-160-C1-R0
ATS-15A-160-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-160-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-160-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-160-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-160-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-160-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-160-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.65°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-160-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-160-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-160-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-160-C1-R0
IC INVERTER HEX CMOS 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.1A 35 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO252-5L datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 7A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf