Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-182-C1-R0
ATS-15A-182-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-182-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-15A-182-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-182-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-182-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-182-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-182-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.48°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-182-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-182-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-182-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-182-C1-R0
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD PHONE RELAY DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV JB 1808 datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.875"X .25" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 62UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf