Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-22-C1-R0
ATS-15A-22-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-22-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15A-22-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15A-22-C1-R0
QUANTITY
ATS-15A-22-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-22-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-22-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-22-C1-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-22-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-22-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-22-C1-R0
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 7' GRAY datasheet.pdf
R/A PF REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf