Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15B-148-C3-R0
ATS-15B-148-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15B-148-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15B-148-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15B-148-C3-R0
QUANTITY
ATS-15B-148-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15B-148-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15B-148-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.73°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15B-148-C3-R0
Related LinksATS-15B-, ATS-15B-148-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15B-148-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15B-148-C3-R0
IDU 1.5N/ZF datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 160A FRD SOT-227B datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf