Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15B-93-C2-R0
ATS-15B-93-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15B-93-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15B-93-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15B-93-C2-R0
QUANTITY
ATS-15B-93-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15B-93-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15B-93-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15B-93-C2-R0
Related LinksATS-15B-, ATS-15B-93-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15B-93-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15B-93-C2-R0
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf