Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15C-190-C2-R0
ATS-15C-190-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15C-190-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15C-190-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15C-190-C2-R0
QUANTITY
ATS-15C-190-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15C-190-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15C-190-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.62°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15C-190-C2-R0
Related LinksATS-15C-, ATS-15C-190-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15C-190-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15C-190-C2-R0
IC ADC 12BIT W/DSP INT 28-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
IC MMIC MIXER HI IP3 12-QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 10W datasheet.pdf