Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-112-C1-R1
ATS-15D-112-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-112-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15D-112-C1-R1.pdf
Availability of ATS-15D-112-C1-R1
QUANTITY
ATS-15D-112-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-112-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-112-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-112-C1-R1
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-112-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-112-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-15D-112-C1-R1
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 39 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf