Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-199-C1-R0
ATS-15D-199-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-199-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X6MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15D-199-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15D-199-C1-R0
QUANTITY
ATS-15D-199-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-199-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-199-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.8°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-199-C1-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-199-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-199-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-199-C1-R0
FIXED IND 2.2UH 470MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPTER 115V 9W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf