Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-56-C1-R0
ATS-15D-56-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-56-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15D-56-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15D-56-C1-R0
QUANTITY
ATS-15D-56-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-56-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-56-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-56-C1-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-56-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-56-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-56-C1-R0
FIXED IND 470UH 500MA 1.1 OHM datasheet.pdf
MEGOHMMETER HAND 500V datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
MICRO TIM2 A CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28UQFN datasheet.pdf
IC 21BIT BUS SWITCH 48BQSOP datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D WF datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 250VDC datasheet.pdf