Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15D-93-C3-R0
ATS-15D-93-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15D-93-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15D-93-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15D-93-C3-R0
QUANTITY
ATS-15D-93-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15D-93-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15D-93-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.42°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15D-93-C3-R0
Related LinksATS-15D-, ATS-15D-93-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15D-93-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15D-93-C3-R0
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 110W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD25 M20 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf