Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-143-C1-R0
ATS-15E-143-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-143-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15E-143-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15E-143-C1-R0
QUANTITY
ATS-15E-143-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-143-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-143-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-143-C1-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-143-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-143-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-143-C1-R0
CONN TERM CRIMP ZH 28-32AWG TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
.8MM SMT EDGE CARD 30U 60CKTS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 20% 630VDC datasheet.pdf