Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-16-C3-R0
ATS-15E-16-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-16-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-15E-16-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15E-16-C3-R0
QUANTITY
ATS-15E-16-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-16-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-16-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.14°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-16-C3-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-16-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-16-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-16-C3-R0
IC REG LDO 15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 5 PSI 4-20 MA 1/8 NPT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" WHT NI datasheet.pdf