Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-167-C1-R0
ATS-15E-167-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-167-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-15E-167-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15E-167-C1-R0
QUANTITY
ATS-15E-167-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-167-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-167-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-167-C1-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-167-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-167-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-167-C1-R0
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWABS FIBER 2.5MM 50PC/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2V 20A datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 10VSSOP datasheet.pdf
SAC-3P-MSS/ 5 0-PVC PE SCO datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf