Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-36-C3-R0
ATS-15E-36-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-36-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412
Datasheet Download
ATS-15E-36-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15E-36-C3-R0
QUANTITY
ATS-15E-36-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-36-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-36-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-36-C3-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-36-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-36-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-36-C3-R0
FUSE TELECOM 1.25A 600V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
XFRMR MOD LAN 10/100BT 12P SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf