Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15E-68-C1-R0
ATS-15E-68-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15E-68-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15E-68-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15E-68-C1-R0
QUANTITY
ATS-15E-68-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15E-68-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15E-68-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15E-68-C1-R0
Related LinksATS-15E-, ATS-15E-68-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15E-68-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15E-68-C1-R0
IC REG BOOST ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 28POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 90-264V PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf