Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-03-C1-R0
ATS-15F-03-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-03-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15F-03-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15F-03-C1-R0
QUANTITY
ATS-15F-03-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-03-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-03-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.83°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-03-C1-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-03-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-03-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-03-C1-R0
RELAY SSR 10A 120VAC DC datasheet.pdf
CONN TOOL INSERTION/EXTRACTION datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SOD123FL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 125VAC 72VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A TO252AA datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf