Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-08-C2-R0
ATS-15F-08-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-08-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15F-08-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15F-08-C2-R0
QUANTITY
ATS-15F-08-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-08-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-08-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.61°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-08-C2-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-08-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-08-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-08-C2-R0
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC LGY 4X2"X 6' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
PITCH SPACER 2.54 MM WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP 330UF 16V SMD datasheet.pdf