Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-159-C3-R0
ATS-15F-159-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-159-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-159-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-159-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-159-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-159-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-159-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-159-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-159-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-159-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-159-C3-R0
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY MALE SNGL END 3POS 2M datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 28TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 8"W datasheet.pdf
GDT 1500V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 5.69KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf