Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-25-C2-R0
ATS-15F-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-15F-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15F-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-15F-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-25-C2-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-25-C2-R0
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TRIPLE RS232 DVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf