Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-70-C2-R0
ATS-15F-70-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-70-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15F-70-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15F-70-C2-R0
QUANTITY
ATS-15F-70-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-70-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-70-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-70-C2-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-70-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-70-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-70-C2-R0
HEX SPACER #4 CPVC 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MODULE 802.15.4 ZIGBEE ISM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 700MA datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf