Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-197-C1-R0
ATS-15G-197-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-197-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15G-197-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15G-197-C1-R0
QUANTITY
ATS-15G-197-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-197-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-197-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-197-C1-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-197-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-197-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-197-C1-R0
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 4POS NATURAL datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A CARTRIDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
UPPER ADAPTER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf