Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-111-C1-R1
ATS-15H-111-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-111-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15H-111-C1-R1.pdf
Availability of ATS-15H-111-C1-R1
QUANTITY
ATS-15H-111-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-111-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-111-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-111-C1-R1
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-111-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-111-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-15H-111-C1-R1
IDC CABLE - MKS50K/MC50G/MCF50K datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
OSC VCXO 90.3168MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10.16MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf