Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-130-C1-R0
ATS-15H-130-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-130-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15H-130-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-130-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-130-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-130-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-130-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.21°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-130-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-130-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-130-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-130-C1-R0
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 55V 1.5A datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 50CM RED datasheet.pdf
ENCDISC80NF NEMA4XS 6PBLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf