Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15H-143-C1-R0
ATS-15H-143-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15H-143-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-15H-143-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15H-143-C1-R0
QUANTITY
ATS-15H-143-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15H-143-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15H-143-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15H-143-C1-R0
Related LinksATS-15H-, ATS-15H-143-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15H-143-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15H-143-C1-R0
CONN HEADER 46POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf